Kaziuki Nad Węgorapą 2022

Kaziuki nad Węgorapą, czyli doroczne spotkanie z tradycją wileńską w Węgorzewskim Centrum Kultury.
W programie imprezy jak zawsze Kaziukowy Kiermasz i koncerty. Już od godz. 14.00 można będzie kupić palmy wileńskie, kwiaty z bibuły, ceramikę, tradycyjne przysmaki przygotowane przez lokalnych twórców ludowych.
Wstęp Wolny
Szczegółowy program wydarzenia:
14.00 – Jarmark Kaziukowy
15.00 – prelekcja Węgorzewskiego Oddziału Wspólnota Polska pt.: „Tradycja czy fenomen? Wstęp do Kaziuków 2022” – Krystyna Jarosz i Wiesław Pietrzak
Chór Moderato
Chór Josephus
Chór Ojczyzna – Reprezentacyjny Chór Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Zespół Tańca Ludowego – Perła Warmii
Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii powstał w 2008 r. w Lidzbarku Warmińskim z inspiracji „Kaziukowych” koncertów. Zespół wypracował już wiele nagród i stał się wyróżniającym zespołem folklorystycznym w regionie. Podstawowym założeniem pracy Zespołu jest edukacja taneczna i muzyczny w tematyce polskiego folkloru oraz prezentacja wypracowanego materiału w kraju i za granicą.
Zespół w swoim repertuarze posiada widowiska obrzędowe oraz tańce z różnych regionów Polski min.
z regionu Warmii, Spisza, Kaszub, Kurpi, Biłgoraja, Opoczna, Kujaw, Śląska, Górali Żywieckich, Krakowiaków Wschodnich, Lublina, Wilna.
Zespół z powodzeniem brał udział w festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w Bułgarii, Niemczech, Macedonii, Gruzji, Holandii, Albanii, Czarnogórze, Czechach.
O tradycji:
Kaziuki to tradycja wileńska sięgająca czterystu lat. Niegdyś był to odpustowy jarmark organizowany w Wilnie 4 marca, na świętego Kazimierza. Były pochody, kuglarze, przebierańcy. Wcześniej, 3 marca, Kaziuki rozpoczynały nieszpory, następnego dnia uroczyste msze miały miejsce w katedrze oraz w kościele św. Kazimierza. Specjalnością kaziukowych jarmarków były obwarzanki smorgońskie, piernikowe serca, wyroby z wikliny i drewna (m.in. faski na miód, grzebienie do przędzy, kołatki, zabawki i instrumenty muzyczne, palmy wielkanocne i ceramikę (misy, dzbany, lichtarze i bańki, gwizdki, piszczałki).
Organizatorzy: WCK, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Ap. Piotr i Pawła w Węgorzewie, Gmina Węgorzewo, Telewizja Węgorzewo.
Przewiń do góry Skip to content