Poszerzamy Horyzonty

Zapraszamy na niecodzienne spotkanie ze sztuką!
Sztuką, którą możesz tworzyć razem z nami podczas happeningu
„Poszerzamy horyzonty”
W piątek po Bożym Ciele przy fontannie w Parku Helwinga możesz pograć, pośpiewać, pomalować oraz zainspirować się sztuką iluzji.
„Poszerzamy Horyzonty” to projekt nakłaniający do szukania, łapania i wiązania zgubionych wątków: wychodzenia poza ramy, stawiania się w roli twórcy, przypominania sobie o radości z samego procesu tworzenia. Do odkrywania i wykorzystywania swoich możliwości.
Organizator: Stowarzyszenie Trygort nad Mamrami
Współorganizator: Węgorzewskie Centrum Kultury
Dofinansowanie: Fundacja PZU
Artyści:
Damian Spętany – półfinalista programu Mam Talent. Mówi o sobie: „Iluzja to sposób wyrażana siebie, nadawania zwykłym przedmiotom niezwykłych właściwości. Iluzja jest też tym, co uwielbiam w niej najbardziej zarazem czyli sztuką wywoływania odpowiednich emocji. Od śmiechu poprzez płacz, strach, zadumę i zdziwienie. Najkrócej mówiąc iluzja jest moim sposobem na życie
https://damianspetany.pl/
Ania Broda – piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów , producentka. Wokalistka obdarzona niepowtarzalnym głosem, posługuje się techniką śpiewu “białego”.
Autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Świetnie bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Na polskim rynku muzycznym – wyjątkowa i magiczna. Mówi o sobie: „Właściwie trudno mi powiedzieć, czy to ja zajmuję się Muzyką, czy Muzyka zajmuje się mną.”
http://www.aniabroda.com/
Roma Waszak – plastyk, pedagog sztuki i mediów, instruktor rękodzieła artystycznego, czeladnik tkacki. Od pięciu lat prowadzi Pracownię Skiroławki w Piłakach Małych, gdzie zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną, rękodziełem i twórczością upcyklingową, a także prowadzi liczne warsztaty.
Jej sposób myślenia o własnej twórczości i działalności definiuje wiersz Edwarda Stachury „Nie brooklyński most”. Ideę sztuki, która ma służyć polepszeniu ludzkiego życia realizuje tworząc projekty artystyczne, społeczne i edukacyjnej we współpracy z lokalnymi organizacjami i instytucjami.
O wystawie:
Prezentowane prace są efektem projektu Zgubiony Wątek. Dziesięć wielkoformatowych (150cmx200cm) portretów obrazuje deficyty, które uniemożliwiają nam pełne, harmonijne funkcjonowanie, a które sami sobie zafundowaliśmy zapominając o oczywistych zdawałoby się potrzebach. Zgubiliśmy wątek łączący nas z naturalnymi właściwościami, możliwościami, zdolnościami pozwalającymi na realizację tych potrzeb. Powoduje to niepokój i dyskomfort, prowadzi do chorób i zaburzeń. Nie uświadamiamy sobie najczęściej skąd bierze się ten stan i nie uświadamiamy sobie też, że dysponujemy remedium. Coś co naturalne i niezbędne zostało zagłuszone przez niefortunną edukację, socjalizację, normy, nakazy, mody i schematy. Dopóki tego nie dostrzeżemy nie ruszymy się z miejsca, nie uratuje nas żadna Biała Lokomotywa, a nasz rozwój i sukcesy będą bardzo powierzchowne.
Tytułowy zgubiony wątek odwołuje się też wprost do rękodzieła jako naturalnej formy ekspresji twórczej. Zapomnieliśmy o prostocie i przyjemności z jaką w dzieciństwie przychodziło nam tworzenie. Usztywniliśmy widzenie, dopasowaliśmy się do oczekiwań i straciliśmy umiejętność wyrażenia emocji, przekazania myśli, podzielenia się opinią za pomocą twórczości plastycznej. Zapomnieliśmy, że każdy z nas może być twórcą kultury, a nie tylko jej biernym konsumentem. Inne doskwierające nam „zgubione watki” to: brak korzeni, brak samoakceptacji, nadmierny materializm, tęsknota za przestrzenią i wolnością, brak kontaktu z przyrodą i szacunku dla natury, czy sztucznie generowane konflikty.
Wystawa była prezentowana m.in. podczas Hyde Parku Sztuki Muzeum Narodowego w Krakowie. Pokaż mniej
Przewiń do góry Skip to content